Blog

EFSANELEŞMİŞ BİR AŞK HİKAYESİ: GALATA KULESİ VE KIZ KULESİ

EFSANELEŞMİŞ BİR AŞK HİKAYESİ: GALATA KULESİ VE KIZ KULESİ


İstanbul; gizemli ve büyüleyici şehir. Ve onun büyüsüne büyü katan iki önemli simge, Galata Kulesi ile Kız Kulesi. Biri tüm şehri gözetleyen, filmlere konu olan, İstanbul’a hakim; biri Boğaz’ı süsleyen ama yapayalnız iki kule. 

Haklarında çok efsane var ama belki de en güzeli, birbirlerine olan aşkları. Bu güzel efsaneye sizi de ortak etmek istedik. 

Keyifli okumalar... 

Bir yanda Galata Kulesi. Tahminlere göre 507 yılında Romalılar tarafından yapılan kulenin yüksekliği 70 metre. Gecesi ayrı, gündüzü ayrı güzel. 

Ve karşısında MÖ 5. yy’ da Yunanlılar tarafından İstanbul Boğazı’nın Salacak Sahili’ne yapılmış güzeller güzeli Kız Kulesi. Gece gündüz her zaman büyüleyici. 

Bütün aşıklar oturup Salacak Sahili’ne, Kız Kulesi’ni izlemiş yıllar boyu. 

Kız Kulesi de onları. Her izlediği aşıkta da kendi yalnızlığını hissetmiş. Hissettikçe içine kapanmış; ışıltısını, neşesini kaybetmiş zamanla.  

Derken bir gün Galata Kulesi yükselmiş tüm ihtişamıyla karşısına. 

Pek heybetli, pek yakışıklıymış. Birbirlerini görür görmez aşık olmuşlar.  

Ama imkansızmış bu aşk aralarında koca bir deniz oldukça. 

Kız Kulesi günden güne soluyormuş aşkından. Galata Kulesi de kahroluyormuş onu böyle gördükçe ve belki bir gün ulaştırırım diye mektuplar, şiirler yazmış Kız Kulesi’ne. 

Sonra bir gün Hezarfen Ahmet Çelebi çıkıvermiş Galata Kulesi’ne, Üsküdar’a uçmak için. 

Galata Kulesi anlatmış aşkını, yazdığı mektupları bu çılgın çelebiye. Hezarfen dayanamamış aşıkların haline, almış hepsini yanına, atlamış kuleden. 

Ama rüzgarla oradan oraya savrulurken düşürmüş tüm mektupları boğazın serin sularına. 

Galata Kulesi görünce aşkının denize döküldüğünü ne yapacağını şaşırmış. Yine de anlamış Kız Kulesi bu yakışıklı adamın da ona aşık olduğunu ve başlamış martılarla şarkı söylemeye. 

Aşklarının karşılıksız olmadığını gören iki kule, günden güne güzelleşip, daha da parlak durmuşlar İstanbul’da. 

Ve onların bu efsanevi aşkı, ilham olmuş tüm sevenlere...  💑

Bizim içinde bir ilham kaynağı olan bu aşk hikayesiyle Sevince'yi sizlere sunduk. Sevince'de aradığınız arkadaşı,dostu,sevgiliyi bulabilirsiniz.


Yorum Yap :